Caroline Lindholm är mottagare av Framtida silver corpus 2026

Caroline Lindholm har utsetts till årets stipendiat till det stipendium inom konstnärligt silversmide som delades ut för första gången 2025; Framtida silver corpus. Stipendiet på 25 000 kr kommer att delas ut i samband med en Silverkväll i samarbete med Nutida Svenskt Silver på Konstfack den 14 oktober 2026.

Caroline Lindholm tilldelas stipendiet för sitt konsekventa fokus på corpussmide och för hur hon utforskar silvrets skulpturala möjligheter. Hon besitter en djup förståelse för materialets potential och en välutvecklad känsla för proportion och balans. I hennes verk finns en tydlig rytm där tid, minnen och förändring vävs samman. Med naturen som återkommande inspirationskälla förhöjer Caroline Lindholm vardagen för den som möter hennes konst. Genom sitt öppna och positiva förhållningssätt till form, både i unika objekt och bruksföremål, har hon under lång tid inspirerat kollegor och fängslat konstälskare. Caroline Lindholm skänker oss det där lilla extra i livet – något vi kanske inte ens visste att vi saknade. Just i den anda som stipendiets stiftare ville uppmärksamma när priset instiftades.

Juryn har bestått av Micael Ernstell, intendent på Nationalmuseum, Dorota Liszke, fd intendent på Nutida Svenskt Silver och Galleri Sebastian Schildt samt Paula Röhss, ordförande Nutida Svenskt Silver.

Donatorerna bakom stipendiet är Lennart Agerberg och Ulf Gillberg, silversamlare som på olika sätt främjar svenskt konstnärligt silversmide. De har bland annat bildat en stiftelse för donationer till Nationalmuseum.

Caroline Lindholm är medlem i Nutida Svenskt Silver och driver Ateljé Ädelsmide tillsammans med Nutidakollegan Helena Sandström. Hon beskriver sig själv på följande sätt:

”Att förgylla vardagen är ett tema som alltid har funnits med mig i mitt arbete och som ofta gestaltas genom att förvandla små bruksföremål till konstverk i ädla material. Jag hämtar mycket inspiration och glädje från allas vår längtan att smycka sig och människans lust att dekorera sin omgivning. Sedan urminnes tider och i alla kulturer finns det som ett starkt inslag. I min fantasivärld finns det också utrymme för glamour och lyx. Jag fascineras över gnistrande juveler och överdådiga tiaror som förhöjer och tar för sig. Jag tycker mycket om att samlas runt det dukade bordet och inspireras av att skapa corpus för bordet. Just nu arbetar jag med 6 stora altarstakar för Flemingsbergs kyrka. Ljusstakarna kommer att invigas i slutet av september. Jag är utbildad på Konstfack i Stockholm där jag tog min masterexamen 1996.”

Om Framtida silver corpus
Stipendiet ska premiera en smed, det kan vara såväl en ung som äldre, som gjort något nyskapande i silver inom corpus de senaste åren. Något som hjälper oss att se positivt framåt in i framtiden, och som inspirerar andra smeder och vänner av nutida svenskt silversmide. Stipendiaten ska vara verksam i Sverige, ha hög konstnärlig höjd samt en exceptionell hantverksskicklighet.

Vad är corpus?
Corpus är latin och betyder kropp. Inom silversmidet är det beteckningen på allt som inte är smycken; skålar, vaser, kannor och andra objekt som man inte kan bära på sin egen kropp.

Stort grattis Caroline önskar Nutida Svenskt Silver!

Dela inlägget!